Apel
Na Walnym Zjeździe Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w dniu 28.06.99 r. grupa najwybitniejszych polskich jazzmenów podjęła następującą uchwałę zjazdową:
Dowiadujemy się ostatnio o drastycznym ograniczeniu miejsca dla muzyki jazzowej w Polskim Radiu. Z niektórych programów znika ona całkowicie, likwidowane są pewne audycje inne przesuwa się na późne godziny nocne. Redaktorom decydującym się na nadanie pojedynczych utworów jazzowych w porach wysokiej słuchalności udziela się napomnień.
Postępowanie takie przypomina praktyki czasów socrealizmu.
Jazz dawno przestał być domeną grup zapaleńców a stał się częścią panoramy kulturalnej naszego kraju. Jego rugowanie w Polskim Radiu odbywa się w czasach bujnego rozwoju jazzowego życia koncertowego, festiwalowego i klubowego. Polscy jazzmani gromadzą dowody oficjalnego uznania: są odznaczani, bywają laureatami państwowych nagród, odnoszą też sukcesy poza granicami kraju, niekiedy bezprzykładne. Wnoszą istotny wkład do rozwoju kultury światowej, co poświadczają specjalne publikacje, przede wszystkim amerykańskie.
Rozumiemy twarde warunki gospodarki rynkowej. Nie możemy się jednak pogodzić ze stopniową rezygnacją z kulturotwórczej misji publicznego przecież radia, nie możemy milczeć obserwując symptomy jego ewolucji w stronę pop-kulturowych przedsięwzięć komercyjnych.
Pamiętamy o ogromnych zasługach Polskiego Radia dla rozwoju naszej kultury, zwłaszcza muzyki w tym jazzowej. Jeszcze niedawno transmitowało ono koncerty, a nawet festiwal "JAZZ JAMBOREE", w którego czterdziestoletnim jubileuszu miało znaczący udział.
Sądzimy, że te piękne tradycje obligują Zarząd Polskiego Radia S.A. do ponownego przemyślenia sytuacji i zapewnienia muzyce jazzowej miejsca godnego jej pozycji w kulturze.
Copyrights © 2000 by PSJ. ALl rights reserved. Design by HomeNet.
|